
28 marca 2025 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy stałej Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”.
Wyeksponowanie tego cennego cymelium – jedynego egzemplarza Biblii Gutenberga w Polsce – jest możliwe dzięki realizacji projektu badawczo-konserwatorskiego pod kierunkiem prof. Juliusza Raczkowskiego, „Ratujemy Pelplińską Biblię Gutenberga”. Projekt ten, przeprowadzony przez wieloosobowy zespół badaczy i konserwatorów dziedzictwa kodykologicznego, objął trzy zasadnicze elementy: badania, konserwację-restaurację oraz digitalizacje i upowszechnienie on-line obu tomów Biblii. W chwili obecnej znajduje się na finalnym etapie – integracji wyników badań i przygotowania specjalistycznej monografii.
Zaangażowane w niego zostały dwa zespoły – badawczo-konserwatorski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK (dr Jolanta Czuczko, dr Dorota Jutrzenka-Supryn, Karolina Komsta-Sławińska i Joanna Sroka z Katedry Konserwacji-Restauracji Papieru i Skóry oraz Arletta Piasecka z Katedry Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby Kamiennej UMK, a także dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, prof UMK oraz Weronika Brączkowska) oraz zespół badawczy z Centre for the Study of Manuscript Cultures (CSMC) na Uniwersytecie w Hamburgu. Ponadto zaangażowana została duża grupa specjalistów w zakresie badań nad dziedzictwem kulturowym z innych ośrodków naukowych
Pelplińskie otwarcie poprzedził 6-tygodniowy pokaz Biblii w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obu wydarzeniom towarzyszy wieloautorska monografia „Pelplińska Biblia Gutenberga w rękach badaczy i konserwatorów” wydana przez wydawnictwo Bernardinum.
Autorem scenariusza i koncepcji aranżacji oraz kuratorem wystawy jest dr hab. Juliusz Raczkowski, prof. UMK. Projekty tablic informacyjnych wykonał dr hab. Zdzisław Mackiewicz, prof. UMK z Katedry Grafiki. Wystawa ogniskuje uwagę widzów na dziele Gutenberga, jej narracja jest punktowa i symboliczna, pozbawiona rozbudowanej warstwy opisowej: pokazuje Biblię w kontekście jej historii (zwłaszcza najnowszej, związanej z trudnymi losami wojennymi i rewindykacją), eksponuje też rolę wynalazku Gutenberga dla transmisji tekstu biblijnego (od kodeksów rękopiśmiennych, przez Biblię Gutenberga i edycje nowożytne w językach narodowych, w tym ilustrowane, po Biblię Tysiąclecia i teksty biblijne online).
Digitalizacja Biblii dostępna jest TUTAJ
Fotografoie w galerii: Weronika Brączkowska, Monika Jakubek-Raczkowska